Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç paraşütü sporunun en keyifli basamağıdır. Başlangıç öğrenci pilot adaylarının gökyüzüyle buluşması, bilgi ve uçuş tekniklerinin yüklenmesi ile başlar. Öğrenciler uçuş öncesi yamaç paraşütü sporu için en önemli ve bu sporun her seviyesinde yararlanacakları 5-6 saat teorik eğitim, 10 saatlik yer eğitim programı ile kursa başlarlar. Bundan sonraki aşama başlangıç pilot adaylarımızın, ilk eğitim uçuşlarını gerçekleştirecekleri tepeye gidip,kendilerinden bir önceki eğitim gurubunun uçuşlarını izleyip, almış oldukları teorik derslerin sözlü tekrarını yaparlarken, bir yandan da ortama motive olup, izledikleri uçuş ve iniş planlamaları sayesinde psikolojik olarakta uçuşa hazır hale gelirler.

Adana Rüzgarlı tepede başlangıç eğitimi yapan bir yamaç paraşütü pilotu
Adana yamaç paraşütü başlangıç eğitimleri rüzgarlı tepede yapılır.

Pilot adayı meterolojik olarak şartların uygun olduğu ilk fırsatta, ilk uçuşunu alçak tepelerden yaparak başlar. Pilot uçuş başlangıcından sonuna kadar % 100 telsiz kontrolü ile uçar.Tepeden kalktığı andan itibaren tepedeki ve iniş alanındaki eğitmenin komutlarına uyar. Bu aşamada pilot 20 uçuş yapar ve proğramın ssonunda yamaç paraşütü başlangıç pilotu olur. Bu eğitim proğramı 1976 yılında ilk yamaç paraşütü uçuşunu gerçekleştiren Fransız pilotlardan bu yana, dünyanın bir çok ülkesinde kabul görmüş,eğitim sistemleri denkliğinde hazırlanmış, AHAS eğitim yönergesi kapsamındaki Yamaç Paraşütü başlangıç eğitimi programıdır.


Orta Seviye Plotaj Eğitimi

Balangıç eğitimini başarı ile bitiren pilot,artık orta seviye pilotaj eğitimine hazırlanır. Bu aşamadaki pilota 5 saatlik aerodinamıc ve meteroloji bilgileri yüklenir. Pilot artık kendi basına kuşanıp,kendi başına kalkıp,kendi başına inebilecek seviyeye gelene kadar yaklaşık 50 uçuş boyunca eğitilir. Pilot artık hedeflenen iniş alanına hedefe iniş, ayrıca tepe önündeki dinamikleri hava şartları uygun olduğunda kullanarak,tepe önünde uçuş süresini uzatmayı öğrenir

adana da yamaç paraşütü eğitimleri yapan pilotlar
Ahas plotaj eğitimleri

Klüp Plotluğu Eğitimi

Kalkış - iniş becerisini kazanmış ve temel prensipleri sindirmiş pilotlar, birbirini takip eden görev uçuşları yaparak farklı coğrafyalarda ve hava koşullarında uçuş yapabilecek seviyeye gelirler. Pilot artık her take off da kalkış yapabilecek seviyededir,paraşütü ters çekip tepesine getirip kanadına %100 hakim olabilecek seviyededir.Pilot artık irtifa uçuşları yapabilecek seviyededir (kulüp eğitmeni gözetiminde)pilot artık tepe önlerinde yelken yapıp,termikleri kullanarak tepe üzerinde yüzlerce metrelere çıkıp,kilometrelerce mesafe alabilecek seviyededir.Pilot tepeden ayrılıp,tepe üstü irtifalar yapıp kalktığı tepeye tekrar inebilecek seviyeye gelir. (top landing).

adana menekşe de sunset te uçan yamaç paraşütü pilotu
Ahas plotaj eğitimleri

SIV Eğitimi

SIV (Simulation d''Incident en Vol) : Pilotun Uçarken başına gelebilecek acil durumları, pilot istemi ile eğitmeninin telsiz komutları ile, su üzerinde güvenli koşullarda tecrübe edilmesi. Havada başına gelebilecek olumsuz bir durumda nasıl mudahelede bulunacağının similasyonudur eğitimin açılımı. Basıc Sıv ve Full sıv olmak üzere iki kademede, kesinlikle su üzerinde hareket halinde yüksek hızlı bir tekne ve su ile temas ettiğinde otomatik şişebilen can yelekleri ile gerçekleştirilir.

Ölüdeniz siv eğitimlerinde full stol kanadın şekli
AHAS SIV eğitimlerini her yıl Alanya ve Ölüdenizde Yapmaktadır.

Basic Siv : Termik uçuşu yapmaya başlayan pilot artık speed kullanma, yunuslama, kulak kapama, asimetrik, frontag, wingover,spiral gibi siv manevralarını eğitmen nezaretinde ve her türlü acil durum müdahele tedbirleri alınarak su üzerinde gerçekleştirir.
Full Siv : Bu aşamada Yarışma pilotluğu seviyesi ve xc cross seviyesine gelmiş pilot, yine su üzerinde her türlü güvenlik tedbirleri alınarak speed li asimetrik kapanma, speedli Frontag, derin spiral, full stol, spin, wingover manevraları vardır. Ayrıca SAT ve asimetrik dönüş manevralarını da çalışır.Çalışmalar öncesinde ikişer saatlik teorik eğitim verilerek pilot eğitilir.


Yarışma Plotluğu Eğitimi

Kulüp pilotlarımızın tercihleri doğrultusunda,kesinlikle full sıv eğitimi tamamlandıktan sonra,performanslı kanatlar ile seviyelerine uygun eğitim yarışmaları ile ilk tecrübelerine başlarlar. Pilot eğitmeninin yarışma hakkındaki takdik ve uyarıları doğrultusunda seviyesine uygun yarışmalara katılarak tecrübesini artırır.

Ahas Kulüp Başkanımız Güner Akkaya yamaç paraşütü yarışmasında
AHAS her yıl ulusal ve uluslararası yamaç paraşütü yarışmalarına katılır.

Tandem Plotluğu Eğitimi

AHAS eğitim yönergesi ile yetişen pilotlar,kesinlikle full Sıv eğitimini tamamladıktan sonra, minimum dört uçuş yılı tecrübe kazandıktan itibaren, pilot arkadaşları ile biribirlerini uçurmak sureti ile en az 30 uçuş gerçekleştirir ve daha sonra yolcu ile uçmaya başlar. Pilotun tandem uçabileceğinin kararı ve kanaatı ne seviyede olursa, olsun eğitmenin kararı doğrultusundadır.

Hamza akkaya adana menekşe de yolcusuyla tandem uçuşu yaparken
Ahas altyapısından deneyimli plotlarla Adana Menekşe'de tandem keyfi